Naturalne esencje roślinne są znane ludzkości od wieków. To z nich tworzono pierwsze perfumy, kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów, czy środki lecznicze. Znały je królowe Egiptu, starożytni Grecy i Rzymianie, średniowieczni Arabowie…

Olejki eteryczne zawdzięczają swoje odżywcze działanie składnikom aktywnym pochodzącym z roślin.

“[…] to mieszanka zapachowych substancji chemicznych, występujące w roślinach, w których pełnią funkcję atraktantu (przyciągają owady), repelentu (odstraszają zwierzęta), ochronną (antyseptyczną, promieniochronną) i informacyjną. Występują w roślinach, na ogół w małych ilościach, np. ze 100 kg lawendy można wydestylować 2,5 kg olejku, natomiast ze 100 kg płatków róży około 0,5 kg olejku.”[1]

Olejek z Drzewa Herbacianego to jeden z najpopularniejszych surowców polecanych do pielęgnacji cery problematycznej.

Znajdziemy je również w wodach kwiatowych (hydrolatach), które są pozyskiwane podczas destylacji olejków eterycznych z parą wodną. Wody kwiatowe to najstarsze znane nam produkty do przemywania skóry. Zawierają od 0,5 do 1% olejków eterycznych.

Jak powstają olejki eteryczne?

Pozyskuje się je z różnych części roślin (liści, łodyg, kwiatów, kory, owocu, trawy itd.), suszonych lub świeżych. Najpopularniejsza metoda otrzymywania lotnych olejków jest destylacja parą wodną. Destylacja polega na przepuszczenie pary wodnej przez surowiec roślinny, a następnie skroplenie pary zawierającej lotne składniki surowca i oddzielenie wonnej frakcji nierozpuszczalnej w wodzie.

Trochę historii…

Nowoczesne metody pozyskiwania olejków metodą destylacji zapoczątkowali Arabowie (VIII-IX w.). Stworzyli urządzenie zwane alembik, które umożliwiło pozyskanie substancji lotnych zawartych w różnych częściach roślin, bez ich utraty.

Wytwarza ono strumień pary wodnej, która przenikała użyty surowiec roślinny, ułożony na tacach. Para porywała i unosiła cząsteczki związków roślinnych z wodą w fazie ciekłej (związki organiczne można przeprowadzić w stan pary w temperaturze niższej od temperatury wrzenia). Uniesione cząsteczki pary były chłodzone w górnej części alembika  zwanej “łabędzia szyja”. W kolejnych, wężowatych, umieszczonych w zbiornikach z wodą elementach następowało dalsze chłodzenie. Otrzymany kondensat rozwarstwiał się na dwie fazy: dolną – wodną (woda kwiatowa, hydrolat) i górną – organiczną (olejek eteryczny).[2]

Dzisiejsze, nowoczesne maszyny opierają się na podobnym schemacie.

Inną metodą pozyskiwania olejków jest ekstrakcja (w gazach lub cieczach).

“[…] polega na potraktowaniu surowca substancją, która unosi (ditlenek węgla), rozpuszcza (ciekły ditlenek węgla, eter, alkohol, glicerol, tłuszcze) lub absorbuje (oleje, tłuszcze) składniki aromatyczne olejków eterycznych.”[1]

Olejki eteryczne są składnikiem perfum, wód kwiatowych, balsamów, lotionów, kosmetyków do kąpieli…

Olejki eteryczne wykorzystuje się w kosmetykach, perfumach, czy aromaterapii. Działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, tonizująco, oczyszczająco, antyoksydacyjnie i zwiększają ukrwienie skóry. Mają bardzo intensywny naturalny zapach, który często jest maskowany w kosmetykach drogeryjnych. Ich sugerowane stężenie jest bardzo niskie (0,5-5%).

Olejki eteryczne już po kilku minutach kontaktu ze skórą wnikają przez naskórek do skóry właściwej i krwiobiegu. Działają nie tylko zewnętrznie:

  • Łagodzą stany zapalne skóry i infekcje, które towarzyszyły jej problemom (łupieżowi, trądzikowi, łojotokowemu zapaleniu, grzybicom, przesuszeniu).
  • Przy problemach naczyniowych – wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszają ich rozszerzanie się.
  • Przy cellulicie i otyłości – przyspieszają i regulują krążenie płynów ustrojowych i wydalanie toksyn z organizmu.
  • W pielęgnacji starzejącej się skóry – wzmacniają, przyspieszają odbudowę i regeneracje komórek skóry, poprawiają odżywienie tkanek, przyspieszają usuwanie toksyn, pobudzają odbudowę kolagenu i elastyny, wzmacniają i uelastyczniają skórę. [3]

Wybrane olejki i miksy olejków eterycznych znajdziecie w promocji AROMATYCZNY LISTOPAD 🙂

A po więcej informacji odnośnie olejków zapraszamy do następnych, tematycznych (aromatycznych) postów tego miesiąca!

Źródła:

  • M.Molski, Chemia Piękna, PWN, Warszawa, 2012, Wyd. II [1]
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_olejk%C3%B3w_eterycznych [2]
  • J.Kozłowski, T.Wielgosz, J.Cis, Zioła z apteki natury. Polskie zioła dla zdrowia i urody, Wyd. Publicat, Poznań [3]
Zapraszamy do śledzenia nas na: