Zdrowy styl życia to mantra naszych czasów.

Termin “zdrowy styl życia” stał się wyznacznikiem naszych czasów. W każdym rozwiniętym kraju propaguje się odpowiednią dietę, ruch, odrzucenie sztucznych i chemicznych składników oraz przetworzonych produktów.

Ten zdrowy trend dotyczy również kosmetyki i pielęgnacji ciała. Aby zachować zdrowie, dobra formę, energię i urodę na długi czas musimy zadbać o siebie na różnych płaszczyznach.

Zmieniamy tradycje…

Kosmetologia konwencjonalna zajmuję się w swoim zakresie studium anatomii i fizjologii człowieka, w tym rodzajem chorób skóry i procedurami jej pielęgnacji. Wykorzystuje metody farmakologiczne, fizykoterapeutyczne, łączy się ją z medycyną estetyczna i chirurgią plastyczną. Jest skupiona głównie na zewnętrznej pielęgnacji. Ponadto pielęgnacja i zabiegi nastawione na szybki, wręcz natychmiastowy efekt.

Konwencjonalne kosmetyki zawierają w składzie wiele chemicznych i sztucznych substancji oraz konserwantów, które mogą podrażniać skórę lub wniknąć wgłąb organizmu.

cream-1192757

Kosmetyki powinny czerpać jak najwięcej z natury.

W tradycyjnych metodach pielęgnacji nie jest brany pod uwagę fakt, że na wygląd i prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma wpływ więcej czynników. Zabiegi upiększające, odmładzające w różnych salonach kosmetycznych, czy drogie kremy przyniosą zapewne efekt, ale będzie on krótkotrwały, jeśli nie zmienimy innych elemntów naszego życia.

I o takiej zmianie mówi nowoczesna kosmetologia.

Holistyka

river-stones-series-2-1310706

Relaks pomoże zachować nam piękny wygląd.

Marcin Molski w swojej książce Nowoczesna Kosmetologia* zwraca uwagę na pięć czynników, które maja istotny wpływ na efektywność pielęgnacji skóry i charakteryzują nowoczesne podejście do kosmetologii. Są to: kosmetyki, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, suplementy diety i oczyszczanie organizmu. Wyniki badań z zakresu kosmetyki, chemii i medycyny potwierdzają, że  podejście holistyczne do pielęgnacji ciała, uwzględniające zmianę stylu życia na zdrowszy i bliższy naturze, zapewnia najlepsze efekty w postaci silnego, zdrowego organizmu oraz spowolnienie procesów starzenia się.

Zauważmy, że Holos z greckiego oznacza „cały”, więc „holistyczny” znaczy tyle co „całościowy”, czy „kompleksowy”. Naszym zdaniem, podejście to jest nowym trendem, ale nie jest nowoczesne. Już w starożytnym Egipcie ceniono rośliny i minerały w naturalnej pielęgnacji, a w Rzymie i w Grecji podkreślano, że człowiek, aby być piękny, musi być zdrowy. Ogromną wagę przywiązywano także do regularnej higieny, o czym świadczą wspaniałe łaźnie, które wyposażone były nawet w sale gimnastyczne.

Na naszym blogu będziemy pisać często o  elementach holistycznego podejścia do kosmetologii, a teraz pokrótce je przedstawimy.

pills-for-health-1144978

Oczyszczanie organizmu poprawi nasze zdrowie i wygląd skóry.

Detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, pestycydów, które odkładają się w naszym organizmie. Żyjemy w rozwijającym się i uprzemysłowionym świecie, więc nie da się ich uniknąć. Pobieramy je z wody, powietrza i jedzenia.W odpowiednio zbilansowanej i dobranej diecie znajdują się składniki, które mają działanie oczyszczające jak np. zielona herbata, czy zioła. Odpowiednia dieta, ruch i suplementy ochronią organizm i pomogą pozbyć się szkodliwych substancji. Detoksykacja pomaga zachować w dobrym stanie skórę, włosy i paznokcie

fresh-vegetables-4-1317347

Dieta musi być zbilansowana.

Dieta musi być bogata w niezbędne wartości odżywcze. Zachowamy dzięki temu nasz organizm w zdrowiu oraz poprawimy wygląd skóry, włosów i paznokci.  Źle zbilansowana dieta – uboga w warzywa, owoce, ryby, ciemne pieczywo, a bogata w czerwone mięso, żywność wysoko przetworzoną (tzw. junk food), używki, jak alkohol i kawa – wypłukuje z organizmu magnez, selen, cynk, i niezbędne nienasyconych kwasy tłuszczowe (omega-3).  W następnych postach będziemy pisać o diecie dla pięknej skóry, diecie przeciwstarzeniowej i antycellulitowej.

bio-planet-jagody-acai-liofilizowane-sproszkowane-bio-100-g

Superfood zamiast fastfood…

Aby zwiększyć wartości odżywcze w diecie warto stosować odpowiednie suplementy – witaminy i mikroelementy. Najlepsze są te pochodzące z naturalnych składników, tzw. naturalne suplementy diety, takie jak Camu Camu, AcaiWtedy są najlepiej przyswajalne przez organizm.

Stosowanie nawet najdroższych kosmetyków i zabiegów nie będzie skuteczne, jeśli w diecie zabraknie właściwych składników. Suplementy diety to unikalne źródło substancji budulcowych mózgu, serca, układu odpornościowego, systemu przeciwzapalnego i oczywiście skóry, włosów i paznokci.

 

dumbell-1178065

Aktywność fizyczna to lek na wszystkie dolegliwości.

Ruch jest doskonałą formą dbania o zdrowie i piękny wygląd. Pomaga dotlenić organizm, zgubić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Regularny wysiłek fizyczny zapobiega miażdżycy i chorobom serca, obniża poziom złego cholesterolu. Ruch zwiększa podaż tlenu, który wpływa na zdrowy koloryt skóry, jej napięcie oraz właściwe przyswajanie substancji aktywnych z kosmetyków i suplementów. Aktywność fizyczna sprzyja spowolnieniu procesów starzenia się skóry, zachowaniu młodego wyglądu.

Mydło marsylskie jest produkowane od setek lat tą samą recepturą.

Naturalne kosmetyki nie mają szkodliwego wpływu na nasz organizm.

Naturalne kosmetyki, w których składzie znajdują się holistyczne składniki, czyli połączone substancje bioaktywne pozyskane z naturalnych źródeł. Są pozbawione sztucznych, chemicznych dodatków i  konserwantów, które przenikają przez skórę do naszego ciała. Nie zawierają więc parabenów, sztucznych barwników, silikonów,PEG-ów czy pochodnych ropy naftowej. W pielęgnacji wykorzystuję działanie naturalnie występujących składników pochodzenia roślinnego.

Nowoczesna pielęgnacja = styl życia

Wybierz zmianę na lepsze.

Wybierając holistyczny (całościowy, wieloczynnikowy, wielopoziomowy) sposób dbania o zdrowie i urodę możemy zapewnić sobie piękny i młody wygląd. Aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpłyną pozytywnie na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Poza tym poprawią nasze zdrowie, sylwetkę oraz samopoczucie.

Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych i suplementów, sprawia, że mamy więcej energii oraz czerpiemy radość z życia. Dieta , która jest zbilansowana , zawiera składniki oczyszczające nasz organizm z toksyn, co również wpływa na ogólną  poprawę zdrowia i wyglądu. Kosmetyki naturalne bezpiecznie i skutecznie, stanowią dopełnienie tego holistycznego podejścia do pielęgnacji ciała. Zawierają naturalne, doskonale odpowiadające skórze ludzkiej składniki. Odpowiednio dobrane do potrzeb skóry zapewnią jej pielęgnacją, jędrność i młody wygląd.  Stosowane regularnie i w odpowiedniej kolejność (5 kroków pielęgnacji) dają bardzo dobre efekty.

hot-stone-massage-2-1240543

Masaże i aromaterapie stały się stałym punktem w ofertach gabinetów kosmetycznych.


Holistyczne podejście
do zdrowia i urody jest coraz bardziej doceniane i popularne. Świadczy o tym także powstawanie holistycznych gabinetów kosmetycznych. Zawierają one w ofercie zabiegi, w których wykorzystuje się naturalne surowce lub kosmetyki. Oferują aromaterapię naturalnymi olejkami i masaże, również z zakresu refleksologii.

foot-massage-1428388

Masaż poprawia działanie naszego organizmu.

Refleksologia zakłada, że masowanie określonych części ciała (stóp , czy twarzy) wpływa na prawidłowa prace poszczególnych organów.

Gabinety te również podkreślają w swoich ofertach istotność połąc
zenia wszystkich dziedzin życia. Pomagają w doborze odpowiedniej diety, propagują umiejętność zrelaksowania się i zdrowy styl życia. Uczą klientów holistycznego podejścia do pielęgnacji.

Co więcej, w nurcie holistycznym nauczają także szkoły kosmetologii.

Oferta szkół kosmetyki i estetyki oprócz studium anatomii i fizjologii człowieka oraz procedur pielęgnacji skóry obejmują również naukę holistyczne metod pielęgnacji i zwracają uwagę, jak ogólny stan zdrowia i styl życia wpływa na naszą skóry.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadbaj o piękno we wszystkich aspektach.

Zdrowy styl życia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Żeby jednak osiągnąć najlepsze efekty (spowolnienie procesów starzenia się, zachowanie młodego wyglądu) należy zmienić podejście do wielu aspektów życia. Zaplanować dietę – unikać niezdrowych posiłków typu fast food i przygotowywać dania w domu ze świeżych składników. Włączyć ruch do naszych zajęć oraz dbać o skórę stosując naturalne kosmetyki.

Taka zmiana wymaga czasu i wysiłku. Jednak warto:)

Ile z przedstawionych 5  składników holistycznego podejścia do pielęgnacji jest częścią Twojego życia ?

*Molski Marcin, Nowoczesna Kosmetologia, Tom I, s.10, Warszawa 2014, PWN

Zapraszamy do śledzenia nas na: