Zastanawiałaś się często nad ekopielęgnacją, ale kojarzy Ci się ona z mozolnym i długim przygotowaniem receptur? Spróbuj i przekonaj się, że naturalna pielęgnacja wcale nie musi być trudna i czasochłonna!

Wszystkim nam  brakuje czasu. Przytłaczają nas liczne obowiązki domowe i zawodowe – praca, dzieci, dom… Jednak jako 100%-we kobiety chcemy zachować piękno i młodość na długo. Czy istnieje więc przepis na to jak pozostać superwoman radzącą sobie z wszystkimi problemami świata i jednocześnie zachować piękno oraz młodość? Jest na to sposób – #szybkiprzepis.

W Calaya wierzymy, że naturalna pielęgnacją nie musi być trudna. Chcemy zachęcić Cię do spróbowania:) Na etykietach naszych surowców znajdziesz proste przepisy, na skuteczne wykorzystanie ich właściwości. Takie #szybkieprzepisy znajdziesz również na stronie naszego sklepu www.naturalne-piekno.pl  i fanpagu https://www.facebook.com/calayaplusty/ .

Ale dziś nie tylko my przekonujemy Cię o łatwych sposobach ekopilegnacji! W odpowiedzi na nasz konkurs dostałyśmy ogromną liczbę (!) sprawdzonych przez nasze klientki przepisów na naturalne piękno! Mamy zapas inspiracji na długi czas:)

Przekazujemy je dalej – dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś “zielona” w naturalnych surowcach, czy szukasz nowych pomysłów na swoje naturalne piękno. Wykorzystaj masła, oleje, glinki, które posiadasz lub zawartość swojej lodówki i szafek kuchennych:) Przyjemnego testowania!

Ponieważ ilość przepisów bardzo miło nas zaskoczyła, podzielimy je na kilka części. Dozowana dawka świetnych pomysłów na łatwą pielęgnację 😀

A oto i część I.

Sposób na jędrne i gładkie ciało

Mocny peeling antycelulitowy: 3/4 szklanki fusów kawowych, 5 łyżek soli himalajskiej drobnej, 7 kropel olejku grejfrutowego i 7 kropel olejku pomarańczowego. Wszystko wymieszać i zamknąć w słoiczku. Masować skórę ud i pośladki w kierunku serca po prysznicem, spłukać wodą na zmianę ciepłą i zimną. Peeling pięknie pachnie

Domowy peeling ujedrniający
– pół szklanki oliwy z oliwek lub oleju
– pół szklanki fusów z parzenia kawy
– łyżeczka cynamonu
– pół łyżeczki chilli
Wszystko wymieszać i stosować jako peeling. Można też owijać się folią spożywczą na min 30minut. Działa!

Prosty peeling solny: sól morską mieszamy z naturalnym miękkim masłem kosmetycznym np. babassu, masujemy skórę, spłukujemy. Nie potrzeba już balsamu!

Mydełko peelingujące #szybkiprzepis
1,5 szklanki płatków mydlanych (najlepiej starte resztki starych mydeł), 4 łyżki grubo zmielonych płatków owsianych, łyżka maku, 2 łyżki fusów kawowych. Mydło rozpuścić w garnku wolno podgrzewając, dodać pozostałe składniki. Masę formować w spłaszczone kulki lub użyć foremek do ciasta. Używać do codziennej higieny z dodatkową funkcją peelingująco-masującą.

Peeling kawowy-antycellulitowy
Pół szklanki fusów kawowych, łyżka oliwy, łyżka mleka, pół łyżeczki cynamonu. Składniki utrzeć w szklance a’la kogel mogel. Nanieść na skórę masując okrężnymi ruchami po czym spłukać.

Domowy odżywczy peeling cukrowy
– 2 łyżki miodu
– 2 łyżki drobnego cukru do wypieków
Wszystko wymieszać i wykonać peeling twarzy, ciała…

Domowy łagodny wygładzający peeling enzymatyczny
– Plaster dojrzałego ananasa
Ananas rozgnieść dokładnie tłuczkiem, nakładać na twarz na 30 minut i zmyć. Działa cuda!

Czekoladowy rytuał na dobry nastrój i regenerację.
W jednej filiżance utrzeć 1,5 łyżeczki kakao z 2 łyżeczkami jogurtu naturalnego, w drugiej filiżance w kąpieli wodnej roztopić pół łyżeczki miodu i pół łyżeczki oleju kokosowego (nie szkodzi, że się nie połączą), następnie dolać je do pierwszej filiżanki i wymieszać na puszystą maź. Na koniec można dodać jeszcze łyżeczkę kakao, żeby maź zagęścić. Nakładać ostudzone na twarz, szyję i dekolt na 10-15 minut. Jak coś zostanie, można zjeść bo jest pyszne.

Pomarańczowy nawilżający balsam do ciała:
Rozpuść w kąpieli wodnej 30 g masła awokado + 2 łyżki olejku ze słodkich migdałów. Odstawić do przestygnięcia.
Dodać 2 ml witaminy E i kilka kropel pomarańczowego olejku eterycznego i dobrze wymieszać. Przełożyć do pojemnika. Stosować po kąpieli.

Gładka i czysta cera

Peeling myjący: 2 łyżki mąki owsianej, 2 łyżki glinki marokańskiej Ghassoul, łyżeczka korundu, łyżeczka peelingu z pestek czarnej porzeczki. Wszystko wymieszać i zamknąć w suchym pudełku. Wyspać w zagłębienie dłoni, dodać żelu do mycia twarzy lub wody i delikatnie wykonać peeling z ominięciem okolic oczu. Nie do użytku codziennie !

Puder myjący do użytku codziennego:) 2 łyżki mąki owsianej połączyć z 2 łyżkami glinki marokańskiej Ghassoul. Przechowywać w suchym pojemniczku. Wysypywać w zagłębienie dłoni, dodać wody lub naparu z rumianku (przestudzonego) rozrobić ma pastę i myć buzię okrężnicy ruchami. Zmyć wodą najlepiej z użyciem płatków celulozowych. Przy wykonaniu większej ilości pomnożyć ilość składników

Maska oczyszczająca dla cery naczynkowej.
2 łyżeczki glinki ghassoul
5 kropli ekstraktu z bluszczu
10 kropli olejku z pestek malin
łyżeczka wody
Wymieszać i nałożyć na twarz na 10 min. od czasu do czasu można spryskać maskę wodą termalną lub tonikiem. Delikatnie oczyszcza i nie podrażnia

Maseczka oczyszczająca:
Łyżeczka glinki różowej + łyżeczka hydrolatu różanego + kilka kropek żelu hialuronowego 1,5%.
Nałożyć na czystą twarz na 5-10 minut i zmyć. Jeśli maseczka zacznie wysychać, spryskać wodą lub hydrolatem.

Olejek oczyszczający do mycia twarzy:
30 ml oleju słonecznikowego + łyżeczka ekstraktu z rumianku.
Przelać do buteleczki i wymieszać. Na zwilżony ciepłą wodą wacik nalać kilka kropel olejku. Przemyć twarz. Produkt doskonale zmywa nawet wodoodporny makijaż.

Czerwona maska oczyszczająca
2 łyżeczki czerwonej glinki
2 łyżeczki jogurtu naturalnego
10 kropli oleju z czarnuszki

Tonik z zieloną herbatą
Pół szklanki zielonej herbaty mieszam z 10 kroplami żelu hialuronowego. Przemywam nim twarz 2 razy dziennie i trzymam w lodówce max. 4 dni

Dwufazowy płyn oczyszczająco-odświeżająco-nawilżający.
Szklankę naparu z czystej (bez dodatków) zielonej herbaty mieszamy z łyżeczką żelu hialuronowego i 1/4 łyżeczki niacyny, dodajemy 1/4 szklanki oleju arganowego. Stosujemy do zmywania makijażu i odświeżania twarzy.

Delikatny regeneracyjny peeling do twarzy
Pół łyżeczki miodu, pół łyżeczki mleka, pół łyżeczki oleju kokosowego, pół łyżeczki fusów kawowych.
Składniki połączyć w kąpieli wodnej, powstałą masą masować delikatnie twarz, szyję i dekolt okrężnymi ruchami, spłukać.

Puder do mycia twarzy: glinka biała, glinka kolorowa wg potrzeb np. dotleniająca niebieska lub silnie oczyszczająca zielona, kilka kropel olejku eterycznego. Przed myciem dodajemy odrobinę wody i myjemy skórę.

Peeling z kiwi do twarzy: jeden dojrzały owoc kiwi rozgnieść widelcem, dodać cukier brązowy i powstała papką masować skórę, spłukać.

Peeling do twarzy: miarkę korundu mieszamy z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego, masujemy twarz, spłukujemy.

Peeling wake-up
* 2 łyżeczki kawy mielonej
* 1/2 kubeczka jogurtu naturalnego

Oczyszczający peeling do twarzy: glinka zielona 2 łyżki, cukier brązowy 2-3 łyżki, spirulina łyżka, woda do uzyskania pożądanej konsystencji. Delikatnie masować skórę, zmyć.

Olejek do demakijażu: 20% olejku rycynowego+80% olejku bazowego (w zależności od potrzeb skóry, np. jojoba). Mieszamy, nakładamy na wilgotną twarz, masujemy i ścieramy wacikami a później myjemy twarz.

Maseczka regenerująca
* 2 kropelki olejku z drzewa herbacianego
* 4 łyżki mleka
* 1 łyżeczka żelatyny

Mleko podgrzać z olejkiem by było ciepłe (tak by można było bez problemu zanurzyć palec i stwierdzić, że “już nie parzy”) wsypać żelatynę i energicznie mieszać rozcierając o ścianki naczynia.
Nałożyć bezpośrednio na strefę T i policzki

Piękne i zdrowe włosy

Nawilżacz do włosów blond przeciw elektryzowaniu: 75 ml hydrolatu z rumianku, 20 ml ml żelu z aloesu, 3 do 5 ml keratyny hydrolizowanej, 6 kropel olejku rozmarynowego lub lawendowego. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć przed użyciem. Używać na wilgotne po myciu

Lawendowa mgiełka do włosów: 70 ml hydrolatu lawendowego, 10 kropli olejku lawendowego, 30 ml żelu hialuronowego, 3 ml jedwabiu hydrolizowanego (odmierzający strzykawką lub łyżeczką taką jak do syropu z podziałką). Przelać do butelki z atomizerem. Przed użyciem wstrząsnąć.

Maska odżywczo-rozjaśniając do włosów blond: rozgnieść 2 banany, wyciskąć sok z połówki cytryny, dodać 1 łyżkę płynnego miodu, dodać 2-3 łyżki naparu z rumianku (w zależności od pożądanej konsystencji), wszystko wymieszać i nanieść na włosy na ok 30 minut (w zależności od typu włosów można na dłużej ). Dobrze jest założyć czepek lub turban. Spłukać bardzo porządnie wodą. Przygotowywać na świeżo przed użyciem

Żel do kręconych włosów
Pół szklanki ugotowanego siemienia lnianego
5 ml oleju z pestek winogron
Mieszam wszystko w szklance i wgniatam w mokre włosy, skręt jest podkreślony, a końcówki zabezpieczone.

Maska kreatynowa do włosów
łyżeczkę żelatyny rozpuszczamy w odrobinie ciepłej wody, gdy wystygnie mieszamy ją z dwoma łyżkami odżywki do włosów, najlepiej emolientowej i nakładamy na włosy pod czepek. Delikatnie zmywamy po 2 godzinach.

Preparat na rozdwajające się paznokcie: łyżeczka żelu aloesowego, 2 krople keratyny hydrolizowanej, 1/2 łyżeczki oleju laurowego, 3 krople olejku lawendowego. Wszystko energicznie wymieszać i przechowywać w szczelnym małym słoiczku. Wmasowywać w płytkę paznokcia

Przeciwłupieżowy peeling skóry głowy
Łyżka cukru
Łyżka delikatnego szamponu
10 kropel olejku z drzewa herbacianego
Zmieszać i nałożyć na mokrą skórę głowy

Sposób na ochronę włosów przed UV
Kilka kropel olejku z pestek malin wetrzeć we włosy – mokre jeśli szybko się przetłuszczają, suche jeśli trudno je obciążyć.

Płukanka rozjaśniająca włosy
W 2 litrach wody zagotować 5 łyżek rumianku i 3 łyżki skrzypu polnego. Zostawić do ostudzenia , odcedzić. Dodać wyciśnięty sok z 1 cytryny. Płukać włosy po umyciu.

Nawilżająca mgiełka do włosów
100 ml hydrolatu różanego wymieszaj z 20 ml żelu hialuronowego
5 ml olejku z pestek malin
Mieszam wszystko w butelce ze spryskiwaczem i spryskuję suche włosy. Wstrząsnąć przed każdym użyciem

Maseczka na wypadające włosy
Utrzeć dwa żółtka z łyżką oleju rycynowego, dodać jedną ampułkę biostyminy, wzbogacić 2 kroplami olejku rozmarynowego. Nakładać na świeżo umyte i osuszone ręcznikiem włosy i skórę głowy, wmasować (!) . Trzymać pod foliowym czepkiem i ręcznikiem przez minimum pół godziny, po czym umyć głowę delikatnym szamponem.

Eliksir wzmacniający włosy i łagodzący swędzenie skóry głowy.
1 czarną rzepę zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami, odsączyć przez gazę, do uzyskanego soku dodać 2 łyżki hydrolatu jaśminowego. Wcierać w skórę głowy centymetr po centymetrze dozując za pomocą strzykawki. Trzymać pod foliowym czepkiem i ręcznikiem przez minimum pół godziny, a najlepiej godzinę (aż przestanie szczypać), po czym umyć głowę delikatnym szamponem.

Wcierka na wzmocnienie włosów:
Łyżeczka suszonej pokrzywy + łyżeczka suszonych szyszek chmielu + łyżeczka liści brzozy.
Wsypać do szklanki, zalać gorącej wody, nakryć spodeczkiem do zaparzenia. Po przestygnięciu dodać żel z łodygi aloesu.
Wcierać w skórę głowy zaraz po umyciu włosów. Nie spłukiwać.

Płukanka wzmacniająca włosy
Zaparzyć w pół litra wody jedną torebkę pokrzywy i jedną skrzypu. Stosować do płukania włosów min 2 razy w tygodniu.

Maska wygładzająca włosy
2 łyżki sproszkowanego siemienia lnianego zalać szklanką ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Nałożyć na włosy, na to ręcznik i po 30min. spłukać.

Płukanka do włosów blond nadająca blask
– 1 saszetka rumianku
– 4 łyżki soku z cytryny
Rumianek zaparzyć w szklance wody, chwilę przestudzić wystawiając do wiekszego naczynia z zimną wodą, dodać sok z cytryny. Powstałym roztworem płukać włosy po każdym myciu.

Płukanka nabłyszczająca do ciemnych włosów: 2 łyżki zmielonej kawy zalewamy wrzątkiem i studzimy. Płuczemy włosy po myciu.

Maska do włosów odżywcza: żółtko jajka, 2 łyżki miodu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 2 łyżki ulubionej odżywki bez sylikonów. nakładamy na włosy przed umyciem, przykrywamy folią i ciepłym ręcznikiem, trzymamy 20-40 min.

Peeling do skóry głowy: łyżka cukru, porcja szamponu, kilka kropel płynu micelarnego. nakładamy na skalp i masujemy, spłukujemy, jeszcze raz myjemy głowę i włosy samym szamponem, spłukujemy, nakładamy odżywczą odżywkę także na skalp.

Miętowa mgiełka do tłustych włosów: 100 ml zielonej herbaty lub zaparzonej mięty, 30 kropel oleju z pestek moreli, kilka kropel olejku eterycznego miętowego. Spryskiwać wilgotne włosy zaraz po myciu

Maseczka na swędzący skalp: 2 łyżki ulubionej glinki, 1 łyżka płynu micelarnego, 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego. Nakładamy na umyty skalp, owijamy folią i ciepłym ręcznikiem, trzymamy 15 min i spłukujemy.

Dwufazowe serum na końcówki włosów: woda 74%, olej jojoba 20%, wit. B3 3%, wit. B5 3%. Wlewamy do buteleczki z pompką, przed każdym użyciem mocno wstrząsami i wcieramy w mokre końcówki włosów.

Zapraszamy do śledzenia nas na: